پایتون یکی از مهم ترین زبان های برنامه نویسی امروزی است و می توان از آن در SPSS استفاده کرد. یادگیری کامل این زبان زمان نیاز دارد، ممکن است واقعاً زمان و تلاشی را که برای انجام کارها نیاز دارید را از بین ببرد. این آموزش به طور خلاصه توضیح می دهد که پایتون چیست، چگونه با SPSS ارتباط دارد و چرا ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید.

پایتون

پایتون چیست؟

پایتون یکی از مهم ترین زبان های برنامه نویسی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار منبع باز است و ممکن است به صورت رایگان بارگیری، استفاده و توزیع شود، حتی برای استفاده تجاری.
پایتون عمداً به گونه ای طراحی شده است که به لحاظ بصری و یادگیری آن آسان باشد، زبان برنامه نویسی مناسب برای غیر برنامه نویسان، که احتمالاً شامل اکثر کاربران SPSS می شود.
پایتون به راحتی وظایف مختلفی را انجام می دهد: می تواند فایل های متنی، فایل های اکسل، پایگاه های داده MySQL،SPSS و موارد دیگر را بخواند، ثبت یا تغییر دهد. وب سایتی که اکنون از آن بازدید می کنید نیز تا حدی روی پایتون اجرا می شود.
پایتون در آمستردام، هلند اختراع و ایجاد شد.

چگونه پایتون با SPSS ارتباط دارد؟

Python و SPSS دو برنامه مجزا هستند که قبلاً کاملاً نامرتبط بودند. شما می توانید هر دو را در رایانه خود داشته باشید، اما آنها به هیچ وجه همکاری نکنند.
از زمان SPSS نسخه 13، یک پلاگین SPSS Python توسعه یافته است. SPSS را به پایتون متصل می کند و همه چیز در پایتون را برای SPSS و برعکس در دسترس قرار می دهد.
این افزونه اجازه می دهد تا از کد پایتون در پنجره دستورات SPSS استفاده کنید. SPSS این کد پایتون را به پایتون می فرستد
سپس پایتون ممکن است عناصری مانند نام متغیرها، مقادیر داده ها، جداول خروجی و نمودارها را از SPSS بازیابی کند.
در نهایت، پایتون می‌تواند این عناصر را تغییر دهد یا بر اساس آنچه در داده‌ها یا پنجره‌های خروجی است، دستور SPSS را ایجاد و اجرا کند.
از SPSS نسخه 17، می توانید دستورات SPSS (با یا بدون پایتون) را از دیالوگ های سفارشی SPSS اجرا کنید که به راحتی به منوی SPSS اضافه می شود. دیالوگ های سفارشی می توانند پایتون را مجبور کنند که حتی بدون خواندن برنامه آن کار را برای شما انجام دهد.

چرا باید از پایتون در SPSS استفاده کنیم؟

اول و مهمتر از همه، استفاده از پایتون برای کارهای بزرگتر یا پیچیده تر ممکن است مقدار زمان اجرای آنها را کاهش دهد.
دوم، استفاده از پایتون ممکن است تعداد دستورات مورد نیاز برای انجام برخی کارها را به شدت کاهش دهد. برای دستورات کوتاهتر اجرا، اصلاح و اشکال زدایی بسیار آسان تر است.
کپی پیست مقادیر زیادی از دستورات و کدها اتلاف وقت است و اغلب منجر به اشتباه می شود.
برخی از وظایف SPSS به هیچ وجه با دستورات اولیه و پیش فرض امکان پذیر نیست اما به راحتی توسط پایتون انجام می شود.
هیچ هزینه ای برای استفاده از پایتون در SPSS وجود ندارد.
تعداد روزافزونی از پکیج های SPSS و پلاگین های SPSS به صورت رایگان در دسترس هستند که می توانند از منوی SPSS استفاده شوند، اما هنوز برای اجرای واقعی به پایتون نیاز دارند.
برخی از افراد، حتی فکر می کنند که SPSS با پایتون بسیار سرگرم کننده تر از SPSS خالی است 😀