SPSS – چیست؟

SPSS به معنای “بسته آماری برای علوم اجتماعی” است و اولین بار در سال 1968 راه اندازی شد. از آنجا که SPSS در سال 2009 توسط IBM خریداری شد ، رسماً به عنوان IBM SPSS Statistics شناخته می شود اما بیشتر کاربران هنوز فقط از آن با عنوان “SPSS” یاد می کنند.

SPSS – مرور سریع ویژگی های اصلی

 SPSS نرم افزاری برای ویرایش و تجزیه و تحلیل انواع داده ها است. این داده ها ممکن است اساساً از هر منبعی تهیه شوند: تحقیقات علمی ، پایگاه داده مشتری ، Google Analytics یا حتی پرونده های ثبت سرور یک وب سایت. SPSS می تواند تمام قالب های پرونده را که معمولاً برای داده های ساختاریافته استفاده می شود ، باز کند:

 1. صفحات گسترده از MS Excel یا OpenOffice.
 2. پرونده های متنی ساده (.txt یا .csv) 
 3. پایگاه داده های رابطه ای (SQL) 
 4. Stata و SAS

بیایید اکنون نگاهی سریع به آنچه SPSS نشان می دهد و چه احساسی دارد ، می اندازیم.

نمایش داده های SPSS پس از باز کردن داده ها ، SPSS آنها را به صورت صفحه گسترده مانند آنچه در تصویر زیر از freelancers.sav نشان داده شده است ، نشان می دهد.

این ورق – به نام نمای داده – همیشه مقادیر داده ما را نشان می دهد. به عنوان مثال ، به نظر می رسد اولین رکورد ما شامل یک پاسخ دهنده مرد از سال 1979 و غیره باشد. توضیح دقیق تر در مورد معنی دقیق متغیرها و مقادیر داده در صفحه دوم نشان داده شده در زیر یافت می شود.

نمای متغیر SPSS

یک پرونده داده SPSS همیشه دارای یک صفحه دوم به نام متغیر است. این فراداده مربوط به داده ها را نشان می دهد. فراداده اطلاعاتی در مورد معنای متغیرها و مقادیر داده است. این کتاب به طور کلی به عنوان “کتاب کد” شناخته می شود اما در SPSS آن را فرهنگ لغت می نامند. برای کاربران غیر SPSS ، ظاهر و احساس پنجره SPSS ’Data Editor نزدیک به کتاب کار اکسل است که شامل دو صفحه متفاوت اما کاملاً مرتبط است.

تحلیل داده ها درست است ، بنابراین SPSS می تواند انواع داده ها را باز کرده و آنها را – و فراداده های آنها – را در دو صفحه در پنجره Data Editor خود نمایش دهد. بنابراین چگونه داده های خود را در SPSS تجزیه و تحلیل کنیم؟ خوب ، یک گزینه استفاده از گزینه های منوی مفصل SPSS است. به عنوان مثال ، اگر داده های ما حاوی متغیری است که درآمد پاسخ دهندگان را در سال 2010 در اختیار داشته باشد ، می توانیم با رفتن به آمار توصیفی به صورت متوسط درآمد را محاسبه کنیم.

با این کار یک جعبه گفتگو باز می شود که در آن یک یا چند متغیر و یک یا چند آماری را که می خواهیم بررسی کنیم انتخاب می کنیم.

پنجره خروجی SPSS بعد از کلیک روی Ok ، یک پنجره جدید باز می شود: پنجره SPSS ’viewer output. این یک جدول خوب با تمام آمار مربوط به همه متغیرهایی که ما انتخاب کرده ایم را در خود جای داده است. تصویر زیر نشان می دهد که چه شکلی است.

همانطور که می بینیم ، پنجره Output Viewer دارای یک طرح و ساختار متفاوت از پنجره Data Editor است که قبلاً مشاهده کردیم. ایجاد خروجی در SPSS به هیچ وجه داده های ما را تغییر نمی دهد. بر خلاف اکسل ، SPSS از پنجره های مختلفی برای داده ها و نتایج تحقیق بر اساس آن داده ها استفاده می کند. 

برای کاربران غیر SPSS ، ظاهر و احساس پنجره SPSS ‘Output Viewer احتمالاً نزدیک ترین اسلاید Powerpoint است که مواردی مانند بلوک متن ، جدول و نمودار را در خود جای داده است.

گزارش SPSS

موارد خروجی SPSS ، به طور معمول جداول و نمودارها ، به راحتی در برنامه های دیگر کپی می شوند. به عنوان مثال ، بسیاری از کاربران SPSS از یک پردازنده کلمه مانند MS Word ، OpenOffice یا GoogleDocs برای گزارش استفاده می کنند. جداول معمولاً با فرمت متن غنی کپی می شوند ، بدین معنی که سبک های خود مانند قلم ها و حاشیه ها را حفظ می کنند. تصویر زیر نتیجه را نشان می دهد.

پنجره ویرایشگر دستورات SPSS

جدول خروجی که ما نشان دادیم با اجرای آمار توصیفی از فهرست SPSS ایجاد شده است. حال ، SPSS گزینه دوم را برای اجرای این دستور (یا هر دستور دیگر) دارد: ما می توانیم پنجره سوم را باز کنیم ، معروف به پنجره ویرایشگر نحو. در اینجا ما می توانیم کد SPSS را بنام نحو SPSS تایپ و اجرا کنیم. به عنوان مثال ، در حال اجرا descriptives income_2010.

همان نتیجه ای که قبلاً با اجرای این دستور از فهرست SPSS به دست آوردیم ، همان نتیجه ای دارد.

 

علاوه بر تایپ دستورات در پنجره Syntax Editor ، بسیاری از آنها همچنین می توانند با کلیک روی گزینه های منوی SPSS در آن جای گذاری شوند. مانند این ، کاربران SPSS که با نحو آشنایی ندارند ، هنوز هم می توانند از آن استفاده کنند. اما اگر SPSS منوی مطبوعی دارد چرا باید از نحو استفاده کرد؟ نکته اساسی این است که نحو می تواند ذخیره شود ، اصلاح شود ، دوباره اجرا شود و بین پروژه ها یا کاربران به اشتراک گذاشته شود. نحو شما باعث می شود SPSS کار شما قابل تکرار باشد. اگر کسی در مورد نتایج شما شک و تردید کند ، می توانید دقیقاً همان کاری را که انجام داده اید نشان دهید و – در صورت نیاز – آن را تصحیح کرده و در عرض چند ثانیه مجدداً انجام دهید.

برای کاربران غیر SPSS ، ظاهر و احساس پنجره ویرایشگر نحوی SPSS نزدیک به دفترچه یادداشت است: یک پنجره تنها شامل متن ساده است.

 

SPSS – بررسی اجمالی ویژگی های اصلی

حال که یک ایده اساسی درباره نحوه کار SPSS پیدا کردیم ، بیایید نگاهی به آنچه می تواند انجام دهد ، بیاندازیم. به دنبال یک گردش کار معمول پروژه ، SPSS برای این برنامه بسیار مناسب است

 1. باز کردن پرونده های داده ، یا در قالب فایل SPSS یا بسیاری از موارد دیگر 
 2. ویرایش داده هایی مانند محاسبه مبالغ و میانگین ها روی ستون ها یا ردیف های داده. SPSS برای کارهای پیچیده تر نیز گزینه های برجسته ای دارد.
 3. ایجاد جدول ها و نمودارهای حاوی شمارش فرکانس یا آمار خلاصه بیش از (گروه های) موارد و متغیرها.
 4. اجرای آمار استنباطی مانند ANOVA ، رگرسیون و تحلیل عاملی.
 5. صرفه جویی در داده ها و خروجی ها در طیف گسترده ای از قالب های فایل.

اکنون هر یک از این ویژگی ها را از نزدیک بررسی خواهیم کرد.

باز کردن پرونده های داده

SPSS فرمت فایل داده خود را دارد. سایر قالبهای پرونده ای که به راحتی با آنها سرو کار دارد شامل MS Excel ، فایلهای متنی ساده ، SQL ، Stata و SAS است.

ویرایش داده ها

در تحقیقات دنیای واقعی ، داده های خام معمولاً قبل از تحلیل صحیح به ویرایش نیاز دارند. نمونه های معمول ایجاد وسایل یا مبالغی به عنوان متغیرهای جدید ، تجدید ساختار داده ها یا شناسایی و حذف مشاهدات بعید است. SPSS چنین کارهایی را انجام می دهد – و کارهای پیچیده تر نیز – با کارایی شگفت انگیز.

برای انجام سریع کارها ، SPSS شامل بسیاری از توابع عددی ، توابع رشته ای ، توابع تاریخ و سایر کارهای معمول است.

جداول و نمودارها

تمام جداول و نمودارهای اساسی را می توان به راحتی و سریع در SPSS ایجاد کرد. نمونه های معمولی در تجزیه و تحلیل داده ها نشان داده شده است. یک ضعف واقعی SPSS این است که نمودارهای آن معمولاً زشت هستند و غالباً چیدمان دست و پا چلفتی دارند. یک راه عالی برای غلبه بر این مشکل توسعه و استفاده از الگوهای نمودار SPSS است. با این وجود انجام چنین کاری مستلزم تلاش و تخصص کافی است.

 

آمار استنباطی

SPSS شامل تمام آزمونهای آماری اساسی و تجزیه و تحلیل چند متغیره مانند

 1. آزمون تی
 2. آزمون های مجذور کای
 3. ANOVA
 4. همبستگی و سایر اقدامات مرتبط 
 5. رگرسیون
 6. آزمون های غیر پارامتری
 7. تحلیل عاملی
 8. آنالیز خوشه ای

برخی از تجزیه و تحلیل ها تنها پس از خرید گزینه های SPSS اضافی در بالای برنامه اصلی در دسترس هستند. مروری بر تمام دستورات و گزینه هایی که آنها به آن تعلق دارند در Overview All SPSS Command ها ارائه شده است.

ذخیره داده و خروجی

داده های SPSS را می توان به عنوان انواع مختلف قالب های پرونده ، از جمله ذخیره کرد

 1. MS Excel
 2. متن ساده (.txt یا .csv)
 3. sas

گزینه های خروجی حتی با جزئیات بیشتری ارائه می شوند: نمودارها اغلب به صورت تصاویر با فرمت .png کپی می شوند. برای جداول ، از قالب متن غنی غالباً استفاده می شود زیرا طرح ، قلم ها و حاشیه جدول ها را حفظ می کند.

علاوه بر کپی کردن موارد خروجی منفرد ، همه موارد خروجی را می توان به صورت یکجا به .pdf ، HTML ، MS Word و بسیاری از قالب های فایل دیگر صادر کرد. یک استراتژی عالی برای نوشتن یک گزارش ، ایجاد یک فایل خروجی SPSS با جداول و نمودارهایی با سبک زیبا است. سپس کل سند را به Word صادر کنید و متن و عناوین توضیحی را بین موارد خروجی وارد کنید.

درست است ، من امیدوارم که حداقل یک ایده اساسی در مورد SPSS چیست و چه کاری انجام می دهد. بیایید اکنون SPSS را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم ، از پنجره Data Editor شروع می کنیم. همچنین در چند آموزش بعدی نیز نمونه های بیشتری ارائه خواهیم کرد.

با تشکر برای خواندن